زگیل تناسلی (دختران با دقت بخوانند…، پسران هم!)

زگیل تناسلی (دختران با دقت بخوانند…، پسران هم!)

 عامل ایجادکننده این بیماری؛ ویروسى است به نام HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی .این ویروس می تواند باعث ایجاد عفونت در پوست، از ناحیه تناسلی تا مقعد و همینطور مخاط واژن و رکتوم شود.

اهمیت این ویروس وقتی بيشتر می شود که بدانیم زگیل تناسلی در صورت عدم درمان، می تواند عواقب جدى داشته باشد؛ به عنوان مثال شایعترین علت سرطان گردن رحم در خانمها؛ زگیلهای تناسلی درمان نشده (بخصوص با انواع خطرناکتر  16و 18) هستند.

علائم ابتلابه زگيل تناسلى چيست؟

معمولا”علامت خاصی مثل درد و سوزش وخارش که توجه فرد را جلب کند،ندارد؛جزدرمواردى كه به علت تحریک ودستکاری زخم شده و درد و سوزش ایجاد کند. شروع ضایعات پوستی بصورت یک جوش کوچک است که بتدریج بزرگتر می شود؛ این جوش سطح ناصافی دارد و گوشتی است؛ گاهی همرنگ پوست و گاهی کرم تا قهوه ای (بسته به رنگ پوست فرد) می باشد ؛در مخاط،یعنی داخل واژن یا مقعد موضوع متفاوت است و باید حتما توسط پزشک بررسی و تشخیص داده شود.

 همانطورکه دردوتصویر فوق مشاهده میشود؛ زگیل هاازنظراندازه،متفاوت هستند، درصورت عدم درمان به موقع ، تراشیدن موضع  با تیغ ، خاراندن ودستکاری ، استفاده ازداروهای موضعی نامناسب ؛ تعداد و اندازه ضایعات بیشترخواهد شد.

زگيل هاازنظر رنگ هم متنوع هستند؛تصویرسمت راست یک ضایعه منفرد رادر پوست تیره و تصویرسمت چپ زگیلهای متعدد صورتی رنگ درپوست روشن رانشان می دهد.

درمان زگيل تناسلى:

 بهترين درمان؛برداشتن ضایعات به محض تشخیص است؛ زيرا فرد مبتلا میتواند از طریق تماس، دیگران را هم مبتلا کند یا اینکه با دستکاری ضایعات باعث گسترش وبیشتر شدن تعداد زگیل هایش شود.

روشهای برداشتن ضایعات عبارتند از RF الکتروسرجری (جراحی با امواج رادیوفرکوانسی)؛سوزاندن با کوتر و فریز کردن ضایعات (کرایوتراپی).البته در موارد خاص از داروهای موضعی مانند محلول پودوفیلین یا کرم ایمویکیمود (Aldara )هم استفاده می شود.

مطلقاً ازداروهاى بدون نسخه(OTC)براى زگيل تناسلى استفاده نكنيد، زيرا ناحيه تناسلى بسيارحساس است وممكنست به پوست آن آسيب برسد؛دربعضى موارد،اين كارباعث افزايش تعداد واندازه زگيل ها مى شود.

چگونه ازابتلا به زگيل تناسلى پیشگیری كنيم؟

عفونت این ویروس به شدت واگیردار است و تقریبا” در همه ی موارد از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؛ بنابراین بهترین روش پیشگیری؛ پرهیز از روابط جنسی پرخطر و با افرادی است که از سلامت کامل وگذشته جنسى آنها مطمئن نیستید.

زگيل تناسلى شايعترين بيمارى مقاربتى است اما برخلاف سايربيماريهاى مقاربتى استفاده ازكاندوم هم كمك چندانى نمى كند،چون تماس پوست ناحيه تناسلى كماكان وجودخواهدداشت.

در حال حاضر برای 4 نوع خطرناکتر و شایعتر این ویروس یعنی سروتیپ های 6 و 11و 16و 18 این ویروس واکسن وجود دارد؛البته این واکسن گران بوده و فعلا جزو برنامه تزریق واکسن همگانی کشور ما نیست ولی افرادی که تمایل دارند می توانند آنرا از داروخانه های هلال احمر تهیه کنند و تزریق نمایند.

نام این واکسن، گارداسیل است و باید قبل ازشروع روابط جنسی(معمولا درسنین 12 تا 25 سالگی) در 3 نوبت صفر؛دوماه بعد و شش ماه بعد از اولین نوبت؛تزریق گردد.

 

چندنكته مهم:

١-درصورت ابتلا به زگيل تناسلى،حتماً به شريك جنسى خوداطلاع دهيد؛چون لازمست،هردو به پزشك مراجعه كنيدوهمزمان تحت درمان قراربگيريد،حتى اگريكى از زوجها،هيچ علامت وضايعه ى پوستى قابل مشاهده نداشته باشد،بازهم بايدتحت معاينه قراربگيرد.

٢-خانمهاى باردار ياخانمهايى كه قصد بچه دارشدن دارند ومبتلا به زگيل تناسلى هستند،بايد حتماًتحت درمان قراربگيرند،چون اگرچه بندرت ولى احتمال انتقال به نوزاد وجود خواهدداشت.

٣-در یک فرد سالم، معمولا” زگيل ها،توسط سیستم ایمنى بدن،محدود و كنترل می شود؛ بنابراین در مواردزير الف:افزایش سریع و پیشرونده ی تعداد یا اندازه زگیل ها  ب:عود مجدد  ج:عفونتهای مکرر؛ لازمست به پزشك مراجعه شود تا کفایت و سلامت سیستم ایمنی فرد،مورد بررسی قرار گیرد.

٤-خانمهايى كه درمعرض ويروس HPV قرارگرفته اند،(همسرمبتلايان به زگيل تناسلى )چه مبتلا به زگيل تناسلى شده باشند وچه نشده باشند،بهتراست،آزمايش پاپ اسمير(غربالگرى سرطان گردن رحم) انجام دهند.

خلاصه سخن اينكه، گرچه زگيل تناسلى به شدت واگيردار و پردردسر است ولى پيشگيرى هميشه بهترازدرمان آن هم ، چندان سخت نيست!

            تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد          وجودنازكت آزرده گزند مباد

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *